AMD představilo procesory Ryzen

Nový čip od AMD s 8 jádry a dvojnásobkem vláken dokázal při nižším TDP porazit jediný srovnatelný procesor od Intelu.

Konečně to vypadá, že se z AMD stane konkurence pro Intel také ve vyšším výkonnostním segmentu. Zařídit to mají procesory Ryzen postavené na architektuře Zen. Na své prezentaci AMD zatím předvedlo jeden model s 8 jádry, 16 vlákny, taktem 3,4 GHz a kombinovanou cache pamětí 20 MB.

Pro srovnání s konkurencí posloužil Blender test. AMD svůj nový čip porovnalo s Intel Core i7 6900K, který jako jediný určený pro „běžné“ zákazníky nabízí stejný počet jader a vláken. Bez Boost režimu dokázal Ryzen procesor nabídnout stejný výkon. Navíc nový čip od AMD má TDP 95W oproti 140W u Intel procesoru.

Šéfka AMD nezapomněla připomenout vysokou cenu konkurenčního modelu. U nás stojí asi 30 tisíc korun. Ceny srovnatelného Ryzer konkurenta jsme se ale nedočkali.

Na konci prezentace byl ukázán Ryzen v kombinaci s Vega grafickou architekturou při hraní Star Wars: Battlefront. Detaily ale zveřejněny nebyly.

Nové čipy od AMD mají dorazit v prvním kvartálu 2017. Budou pro desktopy a notebooky. Servery zatím v plánu nejsou. Tagy: AMDRyzenprocesory

comments powered by Disqus