Recenze: MSI GS70 2QE Stealth Pro Red Edition - Hráč metrosexuál

Herní notebook. Toto slovní spojení nejednoho hráče zvedne ze židle. Jedni říkají, že nic takového neexistuje, druzí jej uznávají, ale nadávají na cenu, a třetí šetří, aby si jeden sami pořídili. Ať už patříte do kterékoli z těchto skupin, vězte, že herní notebooky dnes opravdu existují a už nemusí být jen nevzhledné, tlusté a těžké. To nám chce dokázat společnost MSI se svou notebookovou řadou GS, jež po příchodu nových grafik Maxwell od NVidie dostala krom novějšího hardware i další barvy těla. My zde máme 17.3" model MSI GS70 2QE v maximální možné výbavě, jež čítá:

 • procesor Intel Core i7 4710HQ
 • matný 17.3" TN displej s rozlišením 1920x1080
 • 16GB (2x8GB) RAM DDR3L
 • grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 970M s 3GB pamětí GDDR5
 • 2x128GB mSATA SSD + 1TB HDD (7200 ot./min)
 • gigabitovou herní síťovku Killer LAN + WiFi Killer N1525 Combo 802.11AC
 • podsvícenou klávesnici Steelseries
 • 6 článková baterie
 • Windows 8.1 64-bit

Celá tato parádní výbava namáčknutá do krásně tenkého červeného těla stojí 51 490Kč. Dám vám chvilku na přečkání malého infarktu a pojďme se podívat, zda-li si stroj svou cenu obhájí.

 

Obsah balení

Donedávna MSI používalo u všech svých notebooků jednotný styl krabice balení. Model GS70 ovšem přišel v novém, mnohem elegantnějším, tvořeném černou a červenou barvou. Uvnitř krom samotného notebooku nalezneme balíček návodů, příruček a driverů na DVD (přežitek či šprým, když notebook nedisponuje DVD mechanikou?), placatý a široký 150 W zdroj a praktický látkový obal na notebook. Ten je pouze ve formě obalu bez kapes či dalších přihrádek, jeho polstrování je ovšem kvalitní.

 

Konektorová výbava, ovládací prvky a zpracování

Tělo notebooku je tvořeno dvěma materiály - červeným leštěným hliníkem a plastem stejné barvy. Plast tvoří spodní kryt, kryt pantů a vnitřní orámování displeje, na zbylých částech najdeme hliník. Ten je příjemný na dotyk, vypadá lépe než plasty a tolik se neohýbá. I tak ale nesmíme zapomenout na nízkou tloušťku materiálu, a tak přenášení držením pouze za roh nedoporučuji vzhledem k malé pevnosti v krutu. Celkově je ale tělo noťasu zpracováno kvalitně. Vrátím-li se k prvním větám recenze, nemůžu zapomenout zmínit rozměry: 418,5 x 287 x 21,8 mm. Ano, vidíte správně, tloušťka je pouhých 21,8 mm. Pokud připočteme i gumové nožky, dostaneme se na stále velmi dobrých 24,5 mm. Váha se zastavila na taktéž nízkých 2,7 kilogramech.

Notebook má množství konektorů, jež jsou umístěné pouze na bocích přístroje. Vlevo najdeme port gigabitového Ethernetu obsluhovaného adaptérem Qualcomm Killer E2200. Vedle něj se nachází HDMI výstup, dvojice Mini DisplayPortů, po kterých v řadě následují dva USB 3.0 a tři zvukové konektory pro připojení sluchátek, mikrofonu či externího zvukového zařízení.

Vpravo se nachází zámek, konektor napájení, slot na SD karty a další dva porty USB 3.0. Pro bezdrátové připojení MSI osadilo Killer Wireless-AC 1525 s podporou standartu Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0.

Jako hlavní ovládací prvek zde máme podsvícenou klávesnici od Steelseries. Klávesy mají nízký zdvih, jejich stisk je tichý a jistý bez prohýbání částí klávesnice. Podsvícení je založeno na systému tří nezávislých sektorů, jež mohou každý svítit jinou či stejnou barvou. Pomocí software se můžete vyřádit do sytosti, nastavení je nespočetné množství od opravdu jakékoli barvy přes možnosti blikání, pulzování či rozsvícení pouze některých sektorů. To se může hodit při nočním hraní, kdy vám stačí vidět pouze na klávesy v určitém sektoru a zbytek vás nebude oslňovat. Mezi zvlášnosti MSI klávesnic patří Windows klávesa napravo od mezerníku, díky které se minimalizuje možnost nechtěného shození hry do systému. Některým uživatelům to ovšem nemusí vyhovovat stejně jako klávesy Home a End přístupné pouze přes funkční klávesu.

Pod klávesnicí je umístěn rozměrný clickpad. Provedení bez tlačítek osobně považuji za nejhorší provedení touchpadu, který má sice velkou plochu podporující multitouch a příjemný povrch, ovšem trpí větší odezvou pohybu a zabudovaná tlačítka je nutné mačkat spíše u jejich okrajů. U herního notebooku se ovšem více počítá s externím hlodavcem a já nemůžu jinak než jen doporučit nosit jej s sebou.

 

Displej

Displej o velikosti 17,3" disponuje matnou úpravou. Jedná se o TN panel, jež MSI osazuje do svých notebooků již nějakou dobu. Ač by tomuto modelu již slušelo IPS, osazený panel Chi Mei  N173HGE-E11 je jedním z nejkvalitnějších, jež máme nyní na trhu. Má dobré barvy a vysoký kontrast, ovšem zvláště při pohledu shora a zespodu dochází k deformaci barev.

 

Hlavní HW parametry a jejich výkon

Testovaná konfigurace je, jak jsem již zmínil, nejvyšší možná k dnešnímu datu. Základ tvoří čtyřjádrový procesor Intel Core i7-4710HQ, jehož mezní tepelný výkon (TDP) je 47 W. Tento model je taky jediným objevujícím se v nových verzích modelů GS70. Základní takt je nastaven na 2,5 GHz, který se v případě potřeby pomocí Turbo Boost přetaktuje až na 3,5 GHz.

 

Nedostatkem výkonu rozhodně netrpí. Výkon jsem otestoval spíše prakticky pomocí WinRaru, kde byly de/komprimovány tři typy a velikosti souborů.

Typ soubory Velikost souboru Čas dekomprimace Čas komprimace
Film 889 MB 10 s 44 s
Hudební album 1,35 GB 16 s 62 s
Hra 8,52 GB 1:37 min 6:47 min

 

Disková výbava sestává ze dvou 128 GB SSD ve formátu mSATA a jedním 2,5" plotnovým diskem o velikosti 1 TB. SSD jsou zapojeny do RAID 0, čímž zvyšují svou sekvenční rychlost čtení až na 1 000 MB/s. Rychlost obou disků jsem změřil pomocí programu AS SSD Benchmark, jež testuje i rychlosti přenosu malých bloků dat a přístupovou dobu.

Hlavní novinkou aktualizovaného modelu je grafická karta Nvidia GeForce GTX 970M s 3 GB pamětí DDR5. Základ tvoří čip GM204 architektury Maxwell, jež je výkonnější a efektivnější než předchozí typ. Grafická karta běží při zátěži na frekvenci 924 - 1038 MHz v závislosti na Turbu. Pokud zrovna nehrajete, Nvidia Optimus přepne na integrovanou grafiku HD 4600. Která z grafik je zrovna aktivní indikuje barva podsvícení vypínacího tlačítka - bílá znamená integrovanou, oranžová dedikovanou. 

 

 

Herní výkon

Konečně se pustíme do toho hlavního, výkonu v hrách samotných. Syntetické benchmarky jako 3DMark či Unigine Heaven nebyly testovány, raději jsem přistoupil k testování přímo ve hrách. Nebudu vás napínat, MSI GS70 zvládne drtivou většinu dnešních her na nejvyšší detaily. Hry byly testovány vestavěným benchmarkem nebo pomocí programu Fraps, který měřil FPS během hraní. Během testování byla nainstalována verze ovladačů grafiky WHQL 347.09 a veškeré dostupné aktualizace her. Nejdříve vám přiblížím průběh testování u jednotlivých her a poté výsledky v přehledné tabulce. Hodnoty FPS měřené Frapsem jsou ve formátu nejnižší/maximální/průměrné.

Battlefield 4 jsem testoval měřením FPS v multiplayeru na několika mapách. Nastavení detailů jsem nastavil na ultra a jenom snížil vyhlazování (AA) na hodnotu 2xMSAA. 

Bioshock Infinite patří mezi jedny z mála her v našem seznamu, jež mají vlastní benchmark. Detaily hry nastaveny na maximum nepředstavovaly pro GS70 žádný problém.

Crysis 3 je již starší hrou, ovšem stále svou náročností potrápí i výkonné desktopy. Je tedy škoda, že se testování musí provádět ručně, benchmark zde není. Jako vlastní testovací sekvenci jsem vybral první misi hry, kdy jste za deště osvobozeni kolegou Psychem a následujete jej. Stejnou část hry využívá pro testování i web Notebookcheck.net. Nastavit detaily na ultra jsem se zpočátku bál, o to více jsem byl později překvapen výsledkem.

Far Cry 4, střílečku z prostředí Himalájí, bylo nutné také testovat a měřit pomocí programu Fraps. Jako testovací sekvence posloužila první, hlavní vesnička Zlaté Stezky a následující mise vyhlazení vlků. Přednastavené ultra detaily nebylo nutné snižovat.

GRID Autosport zde zastupuje jednu ze závodních her a přijíždí s vlastním benchmarkem. Ten se skládá z jednoho závodu, během něhož se postupně prodíráte celým startovním polem a jsou vystřídány všechny možnosti pohledů na vůz. Ani v tomto případě nebylo nutné nastavit nižší detaily než ty nejvyšší.

Metro Last Light patří, stejně jako Crysis 3, mezi stále hodně náročné hry smažící hardware počítačů. Zabudovaný benchmark je dlouhý a pěkně zpracovaný, ovšem jeho náročnost je vyšší a při hraní jí prakticky nedosáhnete. I tak si s ním notebook pěkně poradil opět na nejvyšší nastavení detailů s teselací a motion blurem na hodnotě normal, zapnutým SSAO a také technologií PhysX.

Splinter Cell: Blacklist taky není žádný nováčkem na poli FPS/stealth her, jeho náročnost je ale také vyšší. Pro testování byla zvolena první mise "Safehouse", kdy testovací sekvence začíná již animací, pokračuje průchodem přes náměstí až ke vchodu do budovy. Stejnou sekvenci používá opět Notebookcheck.net.

The Crew je nedávnou novinkou od Ubisoftu s velkým otevřeným světem a zámkem FPS na hodnotu 30/60. Kvůli chybějícímu benchmarku byla za testovací sekvenci zvolena projížďka přes rušné město Detroit, jež je opět shodná s testováním na již zmíněném webu Notebookcheck.net. Pro jistotu jsem svou testovací sekvenci vyzkoušel i v jiných částech herního světa, ovšem rozdíly byly minimální. Detaily nastavené na ultra a snížení vyhlazování na FXAA zajistily krásnou plynulost hry za každé situace.

Watch Dogs je naší poslední hrou. Hackerská akce z prostředí města Chicaga se dlouho trápila s optimalizací. Ta se po poslední aktualizaci konečně dočkala vylepšení. Benchmark od tvůrců zde bohužel není, a tak jako testovací sekvence posloužil závod, který je přístupný jako vedlejší mise ihned po prologu. A tušíte správně, tuto část testuje i Notebookcheck.net.

Název hry Nastavení detailů Dosažené výsledky (FPS)
Battlefield 4 Ultra preset - AA (2xMSAA) 24 / 135 / 70
Bioshock Infinite Maximální 13 / 142 / 63
Crysis 3 Ultra preset 26 / 50 / 33 
Far Cry 4 Ultra preset 24 / 52 / 34
GRID Autosport Ultra preset 51 / 70 / 58
Metro Last Light Ultra, teselace a motion blur normal, SSAO 13 / 53 / 29
Splinter Cell: Blacklist Maximální 32 / 58 / 45
The Crew Ultra preset - AA (FXAA) 49 / 62 / 60
Watch Dogs Ultra preset 25 / 62 / 52 

 

Hlučnost, teploty a výdrž baterie

Vzhledem k výkonným komponentům je hlučnost chlazení během zatížení dosti vysoká, pohybuje se kolem 50 dB (A). Během nenáročné práce ovšem oba větráky chlazení zastaví a krom trochu slyšitelného plotnového HDD je naprosté ticho. Větrák procesoru se sám vypíná v závislosti na teplotě - při překročení 60°C se roztočí, ochladí procesor na 45°C a opět se vypne. To je velké plus proti předchozí verzi, jež vypínání větráčků neuměla. Při hraní lze hluk od chlazení zastínit zvuky her z dobře hrajících reproduktorů Dynaudio. Pokud potřebujete slyšet každičký zvuk a zároveň nechcete vyhrávat na celý dům, jsou nutná sluchátka. 

 

Teploty v takto tenkém těle nemohou být nejnižší, fyziku MSI ošálit neumí. Největším mínusem tenkého kovového těla je přenos tepla na šasi a jeho postupné ohřívání do vyšších teplot. Po necelé hodině hraní se opěrka pro dlaně pod klávesnicí rozehřeje na 35°C, a to již není příjemná teplota. Oblast nad klávesnicí je na tom ještě hůře, kde se mohou teploty vyšplhat k hodnotám okolo 45°C. Zde se totiž nachází grafika a procesor a ani perforovaný pás nedokáže teplo dostatečně ventilovat. Pokud během hraní budete notebook přenášet, opatrně na ruce. Na spodní straně se teploty pohybují od 40 do 55 °C v zadní části, jež je pro zdraví uživatele opatřena látkou. Veškeré teploty byly naměřené během čtyřhodinového hraní Battlefieldu 4, který dokáže najednou využít CPU i GPU na 90 a více procent. Teploty komponentů měřené pomocí programu HWiNFO trumfnul procesor svými 97°C, grafika dosáhla 87°C. Teplota okolí během měření byla 21 °C.

 

Šestičlánková baterie má 60 Wh (5400 mAh) a je schovaná pod spodním krytem držícím 19(!) šroubky. Ač se grafika chlubí nižší spotřebou a při nízké zátěži vůbec neběží, procesor, displej a všechny ostatní komponenty si ukusují dost. V praxi to znamená přibližně 3,5 hodiny WiFi surfování po internetu s polovičním jasem displeje. Po vypnutí WiFi přijímače můžete sledovat film až 4 hodiny. Pokud si budete chtít chvilku zahrát na baterku, počítejte maximálně s hodinkou.

 

Software

MSI do nových notebooků instaluje množství software, který je ovšem dobře využitelný. System Control Manager (SCM) pro ovládání bezdrátových modulů, napájení, hlasitosti a jasu displeje je již dobře známý. Novinkou je Dragon Gaming Center, který má spoustu užitečných funkcí jako monitorování využití jednotlivých komponent, teploty procesoru a dedikované grafiky, rychlost datových přenosů atd. Nejzajímavější je ovšem přepínání mezi  Shift módy. Ty dá se říct nahrazují normální profily napájení a omezují maximální dosáhnutelnou teplotu procesoru a grafické karty. Pro lepší pochopení přidávám obrázek.

Dále v notebooku najdeme SteelSeries Engine pro ovládání podsvícení klávesnice, Killer Network Manager ovládající provoz na síti (umí sám preferovat důležité programy) a také streamovací program XSplit, jež je na půl roku zdarma. Pro vylepšení zvuku již tak podařených reproduktorů MSI používá program Sound Blaster Cinema 2, který umožňuje jednotlivé nastavení zvuků pro hudbu, filmy, hry či například skypování.

 

Závěr

Po stránce výkonu nelze notebooku prakticky nic vytknout. Dnešní hry zvládá na nejvyšší detaily, SSD poskytují systému a všem programům rychlost geparda a procesor zvládá náročnější operace během pár chvilek. Při nenáročné práci o notebooku prakticky nevíte a užíváte si dobře znějících reproduktorů, jež by ale mohly mít výraznější basy. Pro přenášení je MSI GS70 díky své lehkosti a nízké tloušťce přímo dělaný, ale na baterku má pouze průměrnou výdrž. Při hraní se projevuje nevýhoda tenkého těla, a to vysokými teplotami komponentů i šasi, kdy v krajních případech může tento rudý stroj i pálit. Pokud tedy hledáte noťas na hraní, jež při velikosti 17" neváží 4 kila, nevadí vám vyšší teplota těla a za design se nebojíte připlatit, je pro vás MSI GS70 2QE vhodnou volbou. Pokud ale hrajete každý den několik hodin a přenášíte pouze párkrát za měsíc, poohlédněte se po modelech s vyšší váhou, ale účinnějším chlazením.

 

 

Závěrečné shrnutí

 • Vysoký výkon
 • Celková výbava
 • Vypnuté chlazení při nízké zátěži
 • Nízká hmotnost
 • Podsvícená klávesnice
 • Slabší výdrž baterie
 • Hlučné chlazení v zátěži
 • Vysoké teploty těla a komponent
 • Cena


Tagy: notebookmsiGS70intelnvidia

comments powered by Disqus