Recenze: E-Blue Auroza White – kombo myši a klávesnice ve stylové bílé

Po stránce designu a zpracování povedené kombo v netradiční bílé bohužel sráží několik nedostatků. Ty se týkají hlavně softwarové stránky. Do ruky myš padne velmi dobře.

Testované kombo klávesnice a myši zaujme už při prvním pohledu na obal. Periferie jsou totiž vidět okamžitě a působí jako nějaký luxusní šperk ve výloze. E-Blue použilo mnohem větší krabici, než by bylo třeba, za ten první dojem to ale zřejmě stojí.

Nejdříve se podíváme na klávesnici. Hned musím vyzdvihnout absenci standardní věci u všech klávesnic, která mě zde nesmírně potěšila. Jedná se o zbytečnou numerickou část. Pokud totiž čísla nedatlujete do počítače pravidelně, je jednoduší použít horní část klávesnice v kombinaci s klávesou Shift. Díky tomuto rozhodnutí mi klávesnice neblokuje prostor pro myš a není třeba řešit, jestli do strany posunu klávesnici nebo myš.

Design klávesnice působí dobře a hlavně použitá bílá barva představuje skvělou změnu mezi všemi černými kousky. Trošku zamrzí kvalita zpracování, pokud se podíváte na spodní stranu. Samozřejmě to není nic vážného. Uvítal bych nižší profil kláves, ale to bude asi hlavně zvykem z psaní na notebooku. Klávesy jinak působí při stisku dobrým dojmem a není jim co vytknout. Ani s rozložením kláves naštěstí výrobce nezkoušel žádné čáry a nemusíte si tak dlouze zvykat. Problém může nastat pouze v chybějících českých popiscích kláves (klávesnice se prodává s americkými). Pokud si tak nepamatujete, jakou klávesou se diakritika či vykřičník, chvílemi nastanou problémy.

Vedle pravého Alt E-Blue umístilo klávesu pro deaktivaci Windows tlačítka. Jedním stiskem se tak snadno pojistíte proti vyskočení ze hry v nevhodný moment. Klávesnice bohužel nijak neoznamuje, jestli je deaktivace aktivní. Mezi funkčními klávesami mě zaskočilo zvýšení a snížení hlasitosti zvuku. Tradičně je totiž snížení nalevo, zde to výrobce otočil. Příjemný bonus jsou bílé klávesy WASD či šipky, které si případně můžete vyměnit.

Klávesnici jinak není nic moc co vytknout. Vzhledem k ceně, které se dostanu na konci recenze v rámci celého setu, by neuškodily menší možnosti nastavení. Klávesnice svítí pěknou modrou v čele s logem uprostřed. Více bych ale uvítal podsvícení samotných kláves.

Myš velmi dobře padne do ruky

Nastal čas podívat se na druhou část komba – myš. Začneme tím nejdůležitějším a sice, jak pohodlně se myš drží. Zde mě Auroza velmi překvapila. Do ruky totiž padne skvěle, navíc má symetrický design, postranní tlačítka ale na pravé straně nejsou. Při používání myši jsem si ani nepřál brzký návrat k mé Logitech G402, což se mi zatím u dříve testovacích myší nestalo. Rovněž uchycení myši nedělá žádný problém. To oceníte hlavně v případě, kdy vaše pravá ruka dost cestuje mezi klávesnicí a myší.

Zpracování toho moc vytknout nejde. Po stránce designu vypadá dobře a povrchová úprava plastu působí příjemně. Stěžovat si nelze ani na kolečko, scrolluje se s ním dobře a problémy nenastanou ani v případě, že ho často mačkáte. Podsvícení dokáže díky průhledné vnitřní části rozzářit celou myš. Dvojici postranních tlačítek výrobce umístil dobře a není problém palcem dosáhnout na obě.

Myš jsem zatím chválil, najde se ale dost prostoru pro kritiku. Bohužel. V nabídce je 5 úrovní DPI (od 500 do 4000) a přepínají se tradičně tlačítkem nad kolečkem. S každou úrovní je spojena jiná barva podsvícení. Nevyhovuje vám nastavení od výrobce? Smůla. Žádné možnosti nastavení se nekonají, změnit můžete pouze konfiguraci tlačítek, což vzhledem k jejich počtu ale moc možností nenabízí. Nastavení hodnoty polling rate vyřešil výrobce přepínačem na spodní části myši (125-250-500-1000 Hz).

Nemožnost nastavení myši je velké zklamání

Nemožnost nastavení je zkrátka velké zklamání. Výrobce vytvořil skvěle padnoucí myš s lákavým designem. O to víc zamrzí nedotažená softwarová stránka. Možnost zvolit si třeba jen barvu pro přednastavené DPI by potěšila. Super hardware se naštěstí týká také kabelu, kterému není co vytknout.

Je na čase shrnout celý set dohromady. Největší problém vidím v ceně. Kombo se prodává za asi 2200 Kč. V této ceně bych rád viděl třeba více tlačítek na myši, její přizpůsobení nebo větší možnosti klávesnice. Celkově se jedná o povedený set ve stylovém designu, o to více zamrzí softwarové nedotažení. Pokud by set stál o pár stokorun méně, jednalo by se o jasné doporučení. Vždy bych dal přednost padnoucí myši před tunou funkcí a klávesnic bez numerické části také (bohužel) není dostatek. Myš můžete koupit samostatně, klávesnici částečně také, ale tato verze obsahuje ještě navíc numerický blok. 

Závěrečné shrnutí

  • Myš se skvěle drží
  • Stylový bílý design
  • Podsvícení (hlavně u myši)
  • Není numerický blok
  • Velmi omezený software
  • Klávesnice by mohla umět více
  • Vyšší cenovka


Tagy: E-Blueklávesnicemyš

comments powered by Disqus