Recenze: Logitech G410 – mechanika s RGB a bez numerické části

Skvělé možnosti podsvícení, exkluzivní spínače Romer-G a absence numerické části, díky které je klávesnice kompaktní. To je recenzovaná Atlas Spectrum.

Při letmém pohledu na Logitech G410 sotva poznáte, že máte před sebou prémiový kousek s vysokou cenovkou. To vám klávesnice ovšem připomene při prvním zapojení a použití. Napoví RGB podsvícení individuálních kláves a klávesy samotné. Klávesnice je totiž mechanická a používá spínače Romer-G, které si vyvinul sám výrobce.

Malý levý shift může potrápit

Nemohu si odpustit pochvalu za absenci numerického bloku. Pro většinu uživatelů velkou a zbytečnou část klávesnice zde nenajdete. Po pravé straně tak máte dostatek místa na myš. Samotné rozložení klávesnice je jinak celkem standardní, takže si není nutné dlouze zvykat. Pouze mě překvapila klávesa „\“ hned vedle levého shiftu. Těžko říct, proč se výrobce rozhodl takto. Shift je kvůli této klávese navíc znatelně menší, což může hlavně z počátku při hraní vadit. Zvlášť pokud jste zvyklí, že je shift klidně 2x delší než standardní klávesy.

Kromě běžných kláves nenajdete na G410 žádné extra, s výjimkou dvou malých pro vypnutí/zapnutí podsvícení a herního režimu. Multimediální klávesy jsou řešeny skrze funkční v kombinaci s „Fn“. Jejich popisky jsou navíc umístěny na straně kláves a nejsou podsvícené, ne vždy na ně tak uvidíte. Klávesnice je jinak dost vysoká, ze začátku jsem měl problém si zvyknout. (Nutno ovšem dodat, že jinak používám naopak dost nízkou klávesnici.)

Spínače Romer-G při stisku působí dobře a oproti membránovým klávesnicím se nestane, že by nastal problém s domáčknutím kláves. Problém mi dělá tradiční klikací zvuk mechanických spínačů, bez sluchátek bych klávesnici delší dobu používat nemohl. Na klávesnici se ale jinak píše dobře a po zvyknutí jsem neměl sebemenší problém. Dostupná je však pouze v anglické lokalizaci, a pokud si dobře nepamatujete umístění znaků s diakritikou, tak vás občas dost potrápí.

Fantastické podsvícení

Samostatnou kapitolou je podsvícení. Je zkrátka fantastické. Při prvním zapnutí klávesnice jsem si vyhrál snad na půl hodiny. V základu se dělí na tři režimy. Freestyle vám dovolí svobodně rozsvítit jakoukoliv klávesu jakoukoliv barvou. Efekt je okamžitý. Druhá možnost jsou zóny. Ve výchozím stavu jsou podsvícené tradiční herní klávesy, jako je WASD a další. Poslední možnost jsou vybrané efekty od výrobce. Skvělý je Color Wave, kdy se přes klávesnici postupně „vlní“ barvy. Vybrat si můžete rychlost či směr. Případně můžete nechat podsvítit klávesy pouze chvíli poté, co je stisknete. Zkrátka každý by si měl vybrat.

Logitech Gaming Software dále nabízí tvorbu profilů. Podsvícení si můžete uložit zvlášť a také lze nastavit klávesy, které nebudou aktivní v herním režimu. Typicky třeba klávesa Windows. Funkce Heat Map zase dovolí analyzovat, jaké klávesy mačkáte nejčastěji a jak rychle píšete.

Uvnitř klávesnice je navíc ukrytý stojánek na chytrý telefon či tablet. Slouží jako pomocník pro Arx Control mobilní aplikaci. Stojánek zvládne v pohodě udržet i 10palcový tablet, ovšem úhel sklopení mi přišel moc nízký.

Cena od vydání příjemně klesla

Původně (od podzimu 2015) se Logitech G410 prodávala za zhruba 4300 Kč, nyní ale cena klesla na hranici 3 tisíc. To je na klávesnici stále dost, pokud ale začnete porovnávat pouze mezi mechanickými, tak cena začne vypadat mnohem příznivěji. Velkým plusem může být absence numerického bloku, podsvícení je také skvělé. Zamrzí absence dodatečných kláves, pár na vlastní makra třeba po levé straně by určitě neurazilo. Rovněž kabel nepůsobí zrovna dojmem prémiového kousku. Výrazné zápory se hledají těžko, navíc Logitech patří mezi renomované výrobce a o živostnost bych neměl strach. 

Závěrečné shrnutí

  • Spínače Romer-G
  • Podsvícení
  • Software včetně Arx Control
  • Nemá extra klávesy


Tagy: logitechklávesnice

comments powered by Disqus