Recenze MSI GE72 2QD: Návrat na vrchol

Nejprodávanější notebooky z portfolia MSI jsou modely řady GE, a to speciálně 17palcové varianty. A jelikož tato modelová řada měla již několik let prakticky stejné šasi a s ním spojené problémy, přišel čas na změnu. V rámci veletrhu CES 2015 byly mimo jiné představeny nové modely GE62/72 s novým vzhledem, inspirovaným modelem GT72. A my vám dnes, jako první český web, přinášíme recenzi zcela nového modelu GE72 2QD Apache!

Prvně se podívejme na kompletní výbavu stroje.

 • procesor Intel Core i7 4720HQ
 • matný 17,3" IPS displej s rozlišením Full HD (1920 x 1080)
 • 8 GB DDR3 RAM
 • grafická karta Nvidia GeForce GTX 960M se 2 GB GDDR5 pamětí
 • 1 x 128GB M.2 SSD + 1TB HDD (7200 ot/min)
 • Killer síťovka
 • DVD mechanika
 • Dynaudio reproduktory se subwooferem
 • podsvícená klávesnice Steelseries
 • čtečka SD karet
 • 6článková baterie
 • Windows 8.1 64-bit

Notebooky jsou již dostupné, cena se bude pohybovat kolem 40 tisíc korun v závislosti na kurzu dolaru.

Obsah balení

Na začátek je potřeba zmínit, že máme na test zapůjčený předprodukční kus, jehož celkový výkon a balení se může lišit od prodejních kusů. Balení modelu GE72 ctí design většiny MSI Gaming notebooků, a tudíž je vyvedeno v černo červené kombinaci s typickým drakem. Kromě něj nalezneme na balení i výčet nejzajímavějších fičur obsažených v notebooku. Uvnitř se v našem případě nachází balíček příruček a návodů, notebook a pouze 120 W zdroj.

 

Zpracování, konektorová výbava a ovládací prvky

Úplně nové šasi je inspirováno modelem GT72. Už zavřený notebook vypadá velice dobře a nebýt červených detailů v podobě linky na přední hraně a odznaku na víku displeje, nenapadlo by vás, že jde o herně zaměřený stroj. Víko displeje je kryto velkým kusem hliníku stejně jako celá svrchní část základny, zbytek tvoří plast. Hliník v černé barvě je příjemný na dotek a vypadá elegantně. Jestliže si potrpíte na čistotu, noste s sebou hadřík pro odstranění otisků vašich dlaní. Celkově je zpracování těla na vysoké úrovni, a to i přes fakt, že se jedná o předprodukční kus. Základna je pevná, ale přenos úchopem pouze za jeden roh rozhodně nedoporučuji - v místě DVD mechaniky se plast prohýbá, v rohu druhém je situován plotnový HDD. Pár přenosů s tlakem na něj a odporoučí se. Pevnost víka displeje je příkladná, jediné pružnější místo je u dolního okraje u loga MSI, ovšem ani po zatlačení zde nedochází k deformaci barev.

Rozměry GE72 jsou na 17" běžné, a to přesněji 420 x 285 x 29 mm. Tloušťka 29 mm je změřena v nejširším místě bez nožek, s nimi pak činí 34 mm. Váha se zastavila na 2,86 kilogramech. K nim je při přenášení nutno přičíst ještě 0,56 kg zdroj, což dohromady dává 3,42 kg zátěže pro vaše záda či rameno.

Všechny konektory jsou rozprostřeny na bocích přístroje. Levá strana nese Kensington zámek, gigabajtový port Ethernetu obsluhovaný adaptérem Qualcomm Killer E2200, celkem  tři USB 3.0 (jeden s funkcí SuperCharger), HDMI, Mini-DisplayPort a dva 3,5 mm konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu.

Pravý bok je podstatně chudší. Najdeme zde konektor napájení, čtečku SD karet, jedno USB 2.0 a DVD mechaniku. Pro WiFi připojení je osazen bezdrátový modul Intel Dual Band Wireless-AC 3160.

Strana čelní nese na krajích ústí reproduktorů a uprostřed tři indikační diody, vzadu nalezneme pouze dva výfuky chlazení.

Co se klávesnice týče, jsem opravdu nadšen. V žádné části se neprohýbá, klávesy mají tichý chod a nízký, ovšem dostatečný zdvih i pro mě, jakožto uživatele zvyklého na klasickou, vysokou klávesnici. Možnosti podsvícení jsou, jak je již u MSI zvykem, velmi bohaté a uspokojí snad každého. K touchpadu jsem přistupoval s lehkými obavami, jež se nakonec nenaplnily. Pracovní plocha je dostatečně velká, její okraje jsou od zbytku oddělené stříbrnou linkou. Dvě samostatná tlačítka v matné černé barvě jsou dostatečně velká a nekladou přehnaný odpor. Celkově jsem s ergonomií ovládání GE72 spokojen.

 

Displej

Jedna z hlavních chloub MSI GE72 je matný 17,3palcový displej LG LP173WF4-SPF1, jež známe z modelu GT72. Tento IPS panel s WLED podsvícením se vyznačuje parádními pozorovacími úhly s téměř nulovou deformací barev. Široký rozsah nastavení jasu a dobré barvy si proto užijí i vaši kamarádi nahlížející vám přes rameno. Pro ukázku pozorovacích úhlů jsem si vypůjčil fotku stejného modelu displeje z notebookcheck.net.

  

Hlavní HW parametry a jejich výkon

Testovaná konfigurace je co do výkonu grafické karty nejslabší, jež se na trhu objeví. I tak má ale notebook výkonu na rozdávání. Základem je čtyřjádrový procesor z dílny Intelu, i7 4720HQ, jehož mezní tepelný výkon (TDP) je 47 W. Základní takt je 2,6 GHz, který při boostu dosahuje až 3,6 GHz.

Oproti staršímu modelu i7 4710HQ jsou takty navýšené pouze o 100 MHz, což při našem praktickém testu pomocí programu WinRar nebylo vůbec poznat, ba naopak, výsledky jsou i horší. Opět jsme otestovali tři různé soubory.

Typ souboru Velikost souboru Čas dekomprimace Čas komprimace
Film 889 MB 9 s 50 s
Hudba 1,35 GB 15 s 1:13 min
Hra 8,52 GB 2:02 min 7:55 min

 

Jako úložiště pro data MSI osadilo jeden 128 GB SSD disk a jeden 2,5" plotnový disk o velikosti 1 TB. Systém a veškeré předinstalované programy najdete právě na SSD, díky kterému je start systému otázkou cca 8 sekund. Velký plotnový disk je předurčen k uschování vašich objemných dat. Ač se jedná o variantu se 7 200 otáčkami za minutu, oproti SSD disku jde o pomalého šneka. Pomocí programu AS SSD Benchmark jsme proto otestovali pouze SSD disk.

Konečně se dostáváme k hlavní novince našeho MSI GE72 - grafické kartě. Tou není nikdo jiný než letos představená novinka Nvidia GeForce GTX 960M se 2 GB GDDR5 pamětí. Grafika je postavena na architektuře Maxwell, ale základem je oproti výkonnějším modelům 970M a 980M jiný čip, a to slabší GM107. Hlavní rozdíly jsou v menším počtu ROP a TMU jednotek, užší sběrnici paměti, méně shaderů atd. Základní frekvence grafiky je 1097 MHz s oficiálním boostem na 1176 MHz. Při našich testech jsme se ale pouze pomocí zvolení herního profilu dostali až na 1202 MHz.

 

Herní výkon

Model GE72 je prezentován jako herní, a proto jsme mu dali pořádně do těla. V minulé recenzi notebooku MSI GS70 jsme vynechali syntetické benchmarky. U této novinky si je, kvůli zcela nové grafické kartě, dáme rovnou dva - 3D Mark 2013 a Cinebench R15. Kromě nich opět otestujeme několik méně či více náročných her a výsledky si porovnáme s hodnotami dosaženými GTX 970M. Pro informace o bližším nastavení detailů her se podívejte do metodiky testování.

 

Metodika

Hry byly testovány vestavěným benchmarkem nebo pomocí programu Fraps, který měřil FPS během hraní. Během testování byla nainstalována verze ovladačů grafiky WHQL 345.05 (novější v době testování bohužel nebyly pro grafiku dostupné) a veškeré dostupné aktualizace her. Hodnoty FPS měřené Frapsem jsou v tabulce ve formátu nejnižší/maximální/průměrné.

Battlefield 4 jsem testoval měřením FPS v multiplayeru na několika mapách. Nastavení detailů na ultra a snížené vyhlazování (AA) na hodnotu 2xMSAA (pro porovnání s GTX 970M) je pro slabší grafiku moc. Toužíte-li po stabilních 60 FPS, budete muset nastavit střední detaily, jelikož i vysoké se pohybují pouze kolem 45 FPS. 

Bioshock Infinite patří mezi jedny z mála her v našem seznamu, jež mají vlastní benchmark. Detaily hry nastaveny na maximum nepředstavovaly pro GE72 problém.

Crysis 3 je již starší hrou, ovšem stále svou náročností potrápí i výkonné desktopy. Je tedy škoda, že se testování musí provádět ručně, benchmark zde není. Jako vlastní testovací sekvenci jsem vybral první misi hry, kdy jste za deště osvobozeni kolegou Psychem a následujete jej. Stejnou část hry využívá pro testování i web Notebookcheck.net. Nastavení všech detailů na ultra kvalitu nebylo zcela plynulé, a proto bylo nutné snížit na vysoké. Pro stabilních 30 FPS budete muset jít s detaily až na hodnotu střední.

Far Cry 4, střílečku z prostředí Himalájí, bylo nutné také testovat a měřit pomocí programu Fraps. Jako testovací sekvence posloužila první, hlavní vesnička Zlaté Stezky a následující mise vyhlazení vlků, respektive cesta k této misi. Ač se s ultra detaily notebook porval se ctí, pro plynulých 30 FPS je nutné zvolit o stupínek nižší.

GRID Autosport zde zastupuje jednu ze závodních her a přijíždí s vlastním benchmarkem. Ten se skládá z jednoho závodu, během něhož se postupně prodíráte celým startovním polem, a jsou vystřídány všechny možnosti pohledů na vůz. V tomto případě nebylo nutné snižovat detaily z ultra nastavení.

Metro Last Light patří, stejně jako Crysis 3, mezi stále hodně náročné hry smažící hardware počítačů. Zabudovaný benchmark je dlouhý a pěkně zpracovaný, ovšem jeho náročnost je vyšší a při hraní jí prakticky nedosáhnete. Nejvyšší nastavení GE72 nezvládl, pro průměrnou hodnotu nad 30 FPS bylo nutné vypnout PhysX a SSAO. 

Splinter Cell: Blacklist taky není žádný nováčkem na poli FPS/stealth her, jeho náročnost je ale také vyšší. Pro testování byla zvolena první mise "Safehouse", kdy testovací sekvence začíná již animací, pokračuje průchodem přes náměstí až ke vchodu do budovy. Stejnou sekvenci používá opět Notebookcheck.net. Zvládnutí maximálních detailů bylo příjemným překvapením.

The Crew od Ubisoftu je druhá závodní hra v našem seznamu, tentokrát s velkým otevřeným světem a zámkem FPS na hodnotu 30/60. Kvůli chybějícímu benchmarku byla za testovací sekvenci zvolena projížďka přes město Detroit, jež je opět shodná s testováním na již zmíněném webu Notebookcheck.net. Pro jistotu jsem svou testovací sekvenci vyzkoušel i v jiných částech herního světa, ovšem rozdíly byly minimální. Detaily nastavené na ultra a snížení vyhlazování na FXAA zajistily plynulost hry, ovšem na stabilních 60 FPS budete muset snižovat detaily.

Thief je nově zařazen do našeho testování díky svému vestavěnému benchmarku a slušné náročnosti. Ultra preset je na GTX 960M moc, ovšem stačí vypnout SSAA a zajistíte si plynulost (30 FPS) za všech okolností. 

Watch Dogs je naší poslední hrou. Hackerská akce z prostředí města Chicaga se dlouho trápila s optimalizací. Ta se po poslední aktualizaci konečně dočkala vylepšení. Benchmark od tvůrců zde bohužel není, a tak jako testovací sekvence posloužil závod, který je přístupný jako vedlejší mise ihned po prologu. A tušíte správně, tuto část testuje i Notebookcheck.net. Ultra detaily notebook nezvládá, pro jistotu zvolte o stupínek nižší a vypněte vyhlazování.

Název hry Nastavení detailů Dosažené výsledky (FPS)
Battlefield 4 Ultra preset, 2xMSAA 10 / 83 / 41
Bioschock Infinite Maximální 13 / 140 / 42
Crysis 3 Ultra preset 16 / 33 / 21
Far Cry 4 Ultra preset 23 / 34 / 28
GRID autosport Ultra preset 39 / 60 / 47
Metro Last Light Ultra, teselace a motion blur normal, SSAO 6 / 27 / 18
Splinter Cell: Blacklist Maximální 30 / 44 / 37
The Crew Ultra preset, FXAA 37 / 54 / 42
Thief Ultra preset 21 / 37 / 27
Watch Dogs Ultra preset 18 / 45 / 29

A následuje srovnání grafik GTX 960M versus 970M. Podíváme se na průměrné FPS v námi testovaných hrách.

Název hry 960M x 970M (FPS)
Battlefield 4 41 x 70 
Bioschock Infinite 42 x 63
Crysis 3 21 x 33
Far Cry 4 28 x 34
GRID Autosport 47 x 58
Metro Last Light 18 x 29
Splinter Cell: Blacklist 37 x 45
The Crew 42 x 60
Watch Dogs 29 x 52

 

Hlučnost, teploty a výdrž baterie 

Poslední velkou novinkou nového šasi je inovované chlazení, jež využívá dvou samostatných větráků. Tím je zajištěno lepší chlazení a nižší hlučnost. Při běhu na integrovanou grafiku se pravý větrák zcela vypne. Levý, chladící procesor, se zapne na nízké otáčky pouze při překročení hranice 60 °C. Následně procesor zchladí na 45 °C a vypne se. V tom případě je chlazení zcela tiché a jediné, co jde trochu slyšet je plotnový disk. Ač to možná zní u herně zaměřeného modelu šíleně, výrobce mohl zvážit osazení pomalejšího HDD, jež by byl i méně hlučný. Při hraní je hlavním zdrojem hluku chlazení procesoru, jehož svist je ale díky orientaci výdechu dozadu méně slyšitelný. I tak se ale hluk pohyboval kolem 50 dB (A).

Teploty jsou příjemným překvapením. Během kancelářské práce s office se průměrně pohybovaly kolem 52°C, návštěva webu je navýšila na 60. Nejvyšší dosažené teploty - 89 °C na procesoru, 79 °C na grafice. Je vidět, že grafiky Maxwell opravdu netopí tolik jako starší architektury. Teplota okolí při měření byla 21 °C.

Krom teplot komponent jsme se podívali i na teploty povrchu těla notebooku. Pro tuto příležitost jsme připravili jednoduché schéma. Levé zobrazuje horní stranu, pravé spodní stranu notebooku. Modré hodnoty jsou naměřeny při kancelářské práci, červené po hodině plné zátěže. Teplota okolí byla 21 °C a pro měření byl použit infračervený teploměr Powerfix PTSI 9 A1. Ani po několikahodinové zátěži nebyl povrch nepříjemně teplý či horký.

Baterie je uschovaná pod spodním krytem notebooku. Její kapacita 51 Wh (4730 mAh) není nijak ohromujícím číslem, což dokázaly i testy výdrže. Při běžné kancelářské práci v offline režimu s jasem obrazovky sníženým na polovinu se notebook vybil za 3 hodiny a 32 minut. Přehrávání videa se zapnutou WiFi znamenalo výdrž 3 hodiny a 5 minut. Pokud se budete hodně snažit, snížíte jas na minimum a vypnete veškeré nepotřebné programy běžící na pozadí, můžete se v režimu letadlo přiblížit čtyřem hodinám.

 

Možnosti upgrade 

Doby jednoduchého přístupu ke komponentům začínají pomalu mizet i u MSI. Prvními průkopníky byly modely řady GS, které následují modely GE62/72. Spodní díl základny notebooku je totiž tvořený jedním velkým kusem plastu. Ten drží na 19 šroubcích a ani po jejich odšroubování nemáte vyhráno. Plast je nutné postupně vycvaknout z držících pacek, nejlépe pomocí tenkého plíšku. Až se vám tato nelehká operace povede, vykouknou na vás všechny vnitřnosti.

Nahoře se nachází dvojice větráčků pro chlazení grafiky (vlevo) a procesoru (vpravo) s vedoucími heatpipe k samotným čipům, mezi nimi je již zmíněná baterie. Nalevo pod větráčkem se nachází subwoofer společně s DVD mechanikou. Napravo od ní máme SSD v M.2 slotu, dále jednu 8 GB paměť RAM a plotnový pevný disk. Černé plastové výlisky v dolních rozích nesou každý dva reproduktory.

Nelekněte se záruční nálepky, jež překrývá jeden ze šroubků krytu. Po jejím porušení vám záruka nadále zůstává. Pokud ovšem uvnitř něco poškodíte (například upuštěním šroubováku na postranní konektory), záruka vám v tu chvíli zaniká. Pokud se tedy nebojíte, můžete si přidat/vyměnit SSD, RAM či HDD.

 

Software a zvuk

Předem instalovaný software v noteboocích MSI doznal pár změn. Hlavní novinkou je nový software pro úpravu zvuku Nahimic Audio Enhancer. Jeho prostředí je přehledné a nastavení zvuku bohaté. S jeho pomocí hrají malé reproduktory Dynaudio (2 na každé straně, celkem 4 + subwoofer) velmi obstojně a hlasitě. Jejich zvuk je čistý, subwoofer vespodu basuje na svou velikost velmi obstojně.

Mezi další programy patří již známé SCM pro správu profilů napájení, Dragon Gaming Center pro sledování teplot, přepínání mezi Shift módy či nastavení zkratek pro programy. SteelSeries Engine sloužící k nastavení podsvícení klávesnice je taktéž přítomen. Bohužel zde máme i Nortron, jež je otravný hned po spuštění a doporučuji se jej co nejdříve zbavit – jde bez problému odinstalovat.

 

Závěr

MSI se vytáhlo. Nové šasi se opravdu povedlo a dalo prostor pro lepší chlazení, které umí udržet nižší teploty a v nečinnosti se dokonce vypnout. Bohužel se stále nezbavilo vyšší hlučnosti v zátěži. Výkonem je model GE72 2QD vhodný pro hráče, kterým až tak nezáleží na maximálních detailech a spokojí se s o stupínek nižšími. Zamrzí absence Killer síťovky i na pozici WiFi adaptéru. 

V přímém srovnání modelu přímo konkurují koně z vlastní stáje – GE72 2QE, který nabídne lepší grafickou kartu a nižší cenu za obětování SSD. Z konkurenčních stájí zde máme Lenovo 70-70, Acer Aspire V17 Nitro Black či další modely, které ale disponují starším modelem grafiky GTX860M. Ta je dle mnou naměřených výsledků nejméně o 10 % slabší, s příchodem ovladačů úšitých GTX 960M na míru to bude ještě více. Ovšem cena těchto modelů je nižší než u GE72 2QD.

Skvělý displej, povedené šasi a obstojný výkon. Novinka se opravdu povedla a vrací řadu GE zpět na vrchol střední třídy 17" herních noťasů, a to svou kvalitou a celkově vyváženým výkonem. Cena této graficky nejslabší verze je ovšem zbytečně vysoká a pokud hledáte hlavně výkon na hry, kupte GE72 2QE. 

Závěrečné shrnutí

 • Slušný výkon
 • Skvělý Displej
 • Teploty a chlazení
 • Nové tělo
 • Klávesnice
 • Slabší výdrž baterie
 • Hlučné chlazení v zátěži
 • Pouze Intel WiFi adaptér
 • Cena


Tagy: msiGTX 960Mi7notebookgaming17nahimicdynaudiosteelseries

comments powered by Disqus