Recenze: Razer Wildcat – král mezi gamepady

Vyzkoušeli jsme prémiový herní ovladač pro Xbox One a Windows. Skvěle se s ním hraje, padne do ruky a potěší možnosti přizpůsobení. Jen ta cena je poměrně vysoko.

Už při prvním rozbalení Wildcat zjistíte, že nejde jen tak o obyčejný ovladač. Ukrývá se totiž v oválném pouzdru. Kromě skoro neviditelného loga a známé světle zelené barvy na zipu nejde poznat, od koho obal pochází. Uvnitř se ukrývá samozřejmě ovladač a také kupa příslušenství. V první řadě je to dlouhý a opletený kabel, bez něj ovladač nefunguje. A dále možnosti, jak si Wildcat přizpůsobit, ale o nich až později.

Při prvním uchopení následuje celkem překvapení. Ovladač padne velmi dobře, po bližším porovnávání jsem došel k závěru, že z toho pohledu je těžké, vybrat si mezi Wildcat a originálním Xbox One ovladačem. Oba se zkrátka drží skvěle. Razer navíc nezkopíroval tvary originálu, ovladač se dost liší. O to více potěší, že si výrobce dal práci s tím, jak se drží. Koneckonců to, jak se vám bude s ovladačem hrát, začíná právě u ergonomie.

Rozložení tlačítek je nepřekvapivě stejné. Nejvíce změn Razer provedl u 4směrového kříže, který zde reprezentuje čtveřice samostatných tlačítek, místo jednoho společného. Osobně mi vyhovují obě varianty. Barevná XYAB tlačítka mají znatelně nižší odpor stisku, než je tomu u originálního gamepadu. Působí příjemně a omylem je pravděpodobně nezmáčknete.

Dvojice páček působí stejným dojmem jako ovladač od Microsoftu, jejich zaoblený tvar mi ale při hraní vyhovoval více. Mačkají se jinak zhruba stejně. Zábava začíná u RT/LT tlačítek (trigerrů), podporují totiž „Hair Trigger“ režim. Pomocí mechanického přepínače lze nastavit, aby reagovaly zhruba po třetinovém zmáčknutí. Dále je zarážka nepustí. Musíte toto nastavení přepnout ale také softwarově, jinak některé hry nebudou stisk registrovat. Třeba u závodních her ale díky změně získáte méně kontroly při zrychlení či brždění. Na druhou stranu ve střílečkách při stejné reakci jako protivník vystřelíte nepatrně dříve. Výhodné je toto nastavení obzvlášť pro zbraně, kde musíte spoušť mačkat opakovaně. Zde získáte nad protivníky již zaznamenatelnou výhodu.

Velkým lákadlem gamepadu jsou dodatečná tlačítka. Dvě naleznete vedle kabelového připojení a další dvě na zadní straně ovladače. Druhou jmenovanou dvojici lze snadno oddělat/přidělat pomocí dodávaného šroubováčku. V každém tlačítku je malý šroub, stačí pár sekund a tlačítko je pryč či naopak přidělané. Potěší fakt, že z tlačítka šroub nemůže vypadnout.

Dodatečná tlačítka se hodí v případě, že nechcete sundávat palce z páček. Třeba Y nebo tlačítka směrového kříže tak lze nastavit na zadní stranu či vedle trigerrů. S makry ale nepočítejte, Razer dodržuje turnajové standardy a něco takového není povoleno. Mapování tlačítek je velmi jednoduchý proces.

S ovladačem se jinak hraje velmi dobře. Extra tlačítka mohou dost pomoci, jen to zvykání je ze začátku náročné, zvlášť na ty vzadu. Hodí se také zmínit váha. Na pár gramů váží Wildcat stejně jako originální Xbox One ovladač. Pokud vám tak jeho váha vyhovuje, zde budete jako doma. Oproti tomu Elite váží asi o 90 gramů více.

Razer si zaslouží pochvalu také za kabel. Připojení k ovladači nespoléhá na mizernou pevnost micro-USB. Místo toho zde najdete dostatečně hlubokou drážku, díky které kabel drží opravdu pevně. Dále je opletený a obsahuje také rozpojovací konektor, abyste si omylem nestrhli konzoli na zem třeba při zakopnutí.

Razer Wildcat je primárně pro Xbox One, skvěle ale poslouží také u PC. S Windows 10 bude fungovat hned po zapojení. U starších verzí je nutné nainstalovat ovladače přímo od Microsoftu pro originální Xbox One ovladač. Instalace proběhla rychlé a během vteřiny se Wildcat rozvibroval.

Ačkoliv se s ovladačem hraje skvěle a není mu prakticky co vytknout. Ergonomicky se skvěle popral také s vysoce nastavenou laťkou od originálního ovladače. S jednoznačným doporučením to tak jasné není. Překážkou je cena. U nás se zatím oficiálně neprodává, mělo by se tak stát brzy s cenovkou okolo 3700 až 4000 Kč.

Cena je to poměrně vysoká a zvážit je nutné hlavně to, jestli vám přidané funkce (více tlačítek a jejich mapování či Hair Trigger) stojí za cenový rozdíl oproti běžnému ovladači, když navíc ovladač dostanete s konzolí. S cenou jen o trochu vyšší než běžný ovladač by šlo o velmi, velmi lákavou nabídku. Pokud si ale rádi připlatíte za prémiové periferie, tak Razer Wildcat krokem vedle rozhodně nebude. 

Závěrečné shrnutí

  • Skvělá ergonomie
  • Hair trigger
  • Možnosti přizpůsobení
  • Kvalita zpracování
  • Cena


Tagy: razergamepadxbox one

comments powered by Disqus