Recenze: SteelSeries Rival 700 – myš, která má displej, vibrace a vyměnitelné části

Nová myš Rival 700 od známého SteelSeries je bez pochyby nejzajímavější myší, kterou jsem zatím mohl používat. Na první pohled vám to dokáže OLED displejem na levé straně, to ale zdaleka není jediný unikátní prvek, který může oproti konkurenci nabídnout.

Ještě než se dostaneme k displeji a dalším vychytávkám, pojďme to vzít pěkně od začátku. Stejně jako naprostá většina ostatních myší je i Rival 700 tmavá, zde ovšem celý vzhled oživuje hned několik tmavých odstínů. Překvapení přišlo už v prvním momentě, co jsem myš poprvé uchopil. Na můj zvyk byla až moc těžká a také velká. Pokud tak máte větší ruce a myši se vám zatím zdály malé, zde budete pravděpodobně spokojeni. Proč píšu „byla těžká“? Protože jsem si zhruba po 2týdenním používání v pohodě zvykl a hmotnost není překážkou.

Výměna komponent v počítači je pro řadu hráčů samozřejmostí. Proč to nezkusit u myši? Právě možnost výměny částí myši považuji za to nejlepší, s čím Rival 700 přichází. Především výměna kabelu potěší hlavně v případě, že se vám časem nějak poškodí. V balení dostanete kratší a standardní dlouhý s opletením. Jeden se hodí k notebooku, druhý k desktopu.

Pouhé 4 šroubky vás dělí od vyndání senzorového modulu a jeho výměny. Myš se prodává se senzorem PixArt PMW3360, je optický a umí až 16 000 DPI. Vysoká citlivost se hodí spíše do budoucna pro nástup 4K rozlišení. Výrobce zatím na svém webu nabízí ještě senzor PixArt 9800, má to být nejpokročilejší laserový sensor na trhu s maximálním rozlišením 8200 DPI. Další senzory se zřejmě objeví, až PixArt vydá nové verze. Nebudete tak muset kupovat zase novou myš, abyste měli nejpokročilejší senzor.

Z myši můžete dále sundat vrchní kryt a potenciálně ho vyměnit za jiný vzorek, vlastní tvorbu a tak podobně. Zatím není jasné, jak velká bude nabídka, či kolik v takovém případě zaplatíte. Poslední vyměnitelnou části je gumový „nameplate“. Malá gumová část na zadní straně myši, na které se vyjímá nápis Rival. Stejnou část má také nižší model Rival 300, účelem je hlavně to, abyste si na toto místo dali s pomocí 3D tiskárny vlastní jméno či cokoliv dalšího. Třeba se i na aukčních portálech objeví prodejci, kteří vám vlastní nameplate zprostředkují.

SteelSeries nabízí software Engine 3 pro nastavení periferií. U Rival 700 se možnosti přizpůsobení posouvají o třídu výše a nemusí jít pouze o kosmetické úpravy podsvícení loga a kolečka (obě lze nastavit nezávisle). Myš totiž zvládne vibrovat a to nespočtem způsobů. Síla se ukáže až skrze sekci GameSense a za předpokladu, že budete hrát Dota 2, Counter Strike: Global Offensive nebo si stáhnete speciální mod do Minecraft. Potom si můžete nastavit velmi pokročilé věci. Myš může vibrovat, pokud se vám třeba nabije schopnost v Dota 2, po přebití v Counter Strike a při celé řadě dalších událostí. Možnosti nastavení jsou bohaté a „efekty“ vibrování dost odlišné, abyste je rozeznali. Navíc vám třeba ještě podle životů může svítit podsvícení.

Právě z těchto možností je nejvíce cítit, na koho SteelSeries s novou myší míří. Jsou to profesionální hráči, kterým tyto dodatečné funkce mohou poskytnout nezanedbatelnou výhodu při hraní. Pak je tu ještě displej. Na první pohled působí jako důležitá část myši, ale po delším používání mi přijde spíš jako zajímavý doplněk a ne něco důležitého. Výrobce sice ukazuje, jak může displej zobrazovat užitečné informace, musíte ale dost pootočit hlavu, abyste na něj viděli. Nedovedu si představit, že bych při hraní kontroloval nějaké informace na displeji. K přizpůsobení myši je fajn, kromě statického obrázku si můžete nahrát také pohyblivý GIF.

Jako poslední vychytávku bych rád zmínil možnost, nastavit si Angle Snapping. Funkce se mi líbila už u Rival 100 a slouží k „vyhlazení“ pohybu myši. Možnost oceníte hlavně při práci v grafických programech, kde vám myš značně usnadní různé činnosti.

Přichází čas na shrnutí. Myš si asi nekoupíte kvůli displeji. Rival 700 toho ale nabízí mnohem více, než jen tuto OLED vychytávku. Největší plus je bezesporu možnost, vyměnit části myši – hlavně kabel a senzor. SteelSeries tak nabízí velmi dobrý argument, proč byste si měli koupit drahou myš právě od tohoto výrobce. Pokud bych hrával zmíněné podporované GameSense hry, tak si určitě nastavím vibrace na různé herní události. V neposlední řadě musím vyzdvihnout kvalitní zpracování myši, jeden z nejlepších programů na přizpůsobení a celkově odvahu SteelSeries, přinést něco nového. Cena okolo 3 tisíc je vysoká, myš si ji ale díky unikátním možnostem a kvalitě zpracování snadno obhájí. 

Závěrečné shrnutí

  • Vyměnitelné části
  • Kvalita zpracování
  • Software
  • Vibrace a displej
  • Omezenější GameSense


Tagy: steelseriesmyš

comments powered by Disqus