Recenze: Trust GXT 158 – pro praváky i leváky

Tentokrát jsme se podívali na symetrického hlodavce od Trust. Celkový dobrý pocit z myši sráží spíše drobnosti či konfigurační software, na kterém je toho poměrně hodně, co doladit a vylepšit.

Myš zaujme už při prvním uchycení. Její povrch je snad totiž ten nejhrubší, co jsem zatím u myši zažil. Rozhodně to ale není na škodu, spíše naopak. Díky hrubému povrchu vám myš nebude za žádných okolností klouzat.

Matný design hrubého plastu osvěžuje lesklý proužek v okolí kolečka. GXT 158 je symetrická a na obou bocích nabízí gumovou část pro palec hned pod tlačítky zpět/vpřed. Symetričnost myši potěší pouze v případě, že byste snad chtěli ruce střídat, či jste leváci a máte tak menší výběr. Myš používám v pravé a její pravá strana mi moc nevyhovuje. Není kam „umístit“ malíček a k těmto bočním tlačítkům se stejně nedostanu.

Celkově se ale myš používá dobře. Tlačítka mají příjemnou citlivost a není problém ani s mačkáním kolečka. Nestane se, že ho zmáčknete omylem a pokud ho chcete stisknout, tak se to povede vždy. Rovněž postranní dvojici tlačítek umístil výrobce dobře a dá se na ně bezproblémově palcem dosáhnout.

Senzor nabízí maximálně 4000 DPI, osobně mi vyhovuje něco málo přes 2 tisíce. Pokud jste ale zvyklí na znatelně vyšší hodnoty, GXT 158 vás asi neuspokojí. Přesnosti není co vytknout, nadzvednutí myši pozná senzor také rychle.

Nejvíce mě zarazil dodávaný software k myši. Nepodařilo se mi ho najít ke stažení na stránkách výrobce. Vzhledem k tomu, že má okolo 5 MB, nevím, proč to není možné. Už pár let se dá fungovat bez optické mechaniky.

Samotný software nabízí možností na konfiguraci myši dost. Základem je přizpůsobení tlačítek. Kromě běžných věcí si můžete nastavit třeba tlačítko jako klávesu Windows, spuštění programu a spousty dalších akcí. Nechybí ani makra.

Do myši si lze uložit až 5 profilů. Nastavit můžete také několik úrovní DPI. Další možnosti se potom týkají podsvícení. K dispozici je efekt dýchání a několik barev. Pokud si nevybere jednu konkrétní, myš bude střídat všechny. Zde je docela škoda, že nelze vybrat třeba 2 barvy.

Navigování konfiguračním programem je snadné, některé ovládací prvky by ale mohly být klidně 2x větší. Rovněž bych uvítal větší přehlednost, třeba sekce s DPI působí dost stísněně a může mást. Potěší možnost exportu a importu herních profilů. Ne moc příjemné nastavování myši zlepšuje fakt, že to většinou budete dělat pouze výjimečně.

Celkově moc nejde Trust GXT 158 vytknout něco zásadního. Na druhou stranu pokud jste praváci a z nějakého důvodu nepreferujete symetrickou myš, možná bude lepší, podívat se jinde. Plusové body si myš zaslouží také na povrch, či dobře provedený kabel. Software by to chtělo ještě vylepšit a doladit. Cena se pohybuje okolo tisíce korun, což se zdá akorát. 

Závěrečné shrnutí

  • Zpracování povrchu
  • Tlačítka
  • Kabel
  • Software
  • Do ruky nepadne ideálně


Tagy: trustmyš

comments powered by Disqus