Samsung odhalil 2TB modely SSD disků řady 850

Nejúspěšnější výrobce SSD disků přináší novinky s vysokou kapacitou jak pro řadu EVO, tak ještě dražší Pro. Cenově ale klasické pevné disky jen tak neohrozí.

Aktuální řada SSD disků od Samsungu s číslem 850 se dočkala opravdu velkých přírůstků. Dva nové modely nabízejí kapacitu 2 TB jak v řadě Evo, tak Pro. Evo série používá jako NAND paměti V-NAND MLC v 3bit variantě. Jako řadič použil Samsung nový MHX a vyrovnávací paměť je 2 GB DDR3 (oproti menším DDR2 u nižších modelů). Rychlosti jsou stejné, tedy až 540 MB/s čtení a 520 MB/s zápis.

U Pro verze dostanete prakticky stejné specifikace, rychlosti jsou mírně vyšší. Ovšem jako NAND je zde použito V-NAND MLC 2bit. Což by mělo znamenat větší životnost. Na oba disky dává výrobce 5 let záruku, či garantuje zapsání 150 TB dat u Evo a dvojnásobek u Pro. Asi byste se museli hodně snažit, abyste zapsali alespoň polovinu.

Zájem o vysoké kapacity roste

Cena 2 TB Evo modelu má být zhruba dvojnásobek, co stojí 1 TB. Tento model aktuálně pořídíte asi za 12 tisíc korun. Pro verze pak v přepočtu vychází na 29 tisíc. Masové rozšíření je tak ještě bohužel daleko. Každopádně Samsung se pochlubil, že zájem o SSD disky s kapacitou větší než 500 GB rychle roste.Tagy: SSDSamsung

comments powered by Disqus