Život všudypřítomného jack konektoru se blíží ke konci

Audio konektor z 19. století by se mohl velmi rychle dostat na seznam historických technologií. Jeho konec zahájilo Apple s novou generací chytrého telefonu iPhone.

Normálně se novinkám okolo mobilních zařízení nevěnujeme, pokud nejsou herního charakteru. Nově představený iPhone 7 ale velmi pravděpodobně ovlivní herní headsety a další audio periferie a možná dřív, než byste čekali.

Zkrátka a jednoduše, nový iPhone dal 3,5mm konektoru pro audio sbohem a bude využívat svůj Lightning port případně bezdrátová sluchátka. V balení bude také adaptér pro připojení starších sluchátek. Vzhledem k tomu, že Apple stále udává trendy (viz zlaté či růžovo-zlaté telefony, chytré hodinky..), byť už ne tak dramaticky, se dá čekat, že ostatní výrobci mobilních telefonů budou následovat.

Apple má poměrně bohatou historii posílání starých technologií do výslužby. V minulosti to byly diskety, později optické disky a celá řada dalších konektorů a periferií, které do té doby představovaly standard.

Co bude zmizení 3,5mm jack konektoru znamenat? Jeho roli velmi pravděpodobně převezme USB Typ-C, které je oproti starším USB konečně malé, reversibilní a začíná se objevovat na celé řadě zařízení. Pro majitele iPhone a iPad zařízení to v budoucnu bude znamenat hledání sluchátek s Lightning konektorem (už existují).

Výrobci sluchátek a headsetů by také konečně více mohli šlápnout do bezdrátové technologie. Bluetooth sluchátka by tak mohla zažít velký rozmach, vyšší kvalitu zvuku a především mnohem atraktivnější ceny. Nyní nezbývá než čekat, jak se celá situace vyvine.

Za dva roky tu ale žádný 3,5mm jack nebude. Přechod bude sice otravný, ale to je holt součást technologického pokroku a analogový konektor z 19. století je další obětí. Tagy: audioapplezajímavosti

comments powered by Disqus